About us



Studencka Galeria Sztuki PIEC to eksperymentalna platforma wymiany doświadczeń studentów na płaszczyźnie artystycznej. To ważne miejsce w Poznaniu, jedyna galeria, pracownia tworzona przez studentów dla studentów. Żywe laboratorium sztuki otwarte na wszelkie doświadczenia i eksperymenty dające pełną swobodę artystom wkraczającym w świat sztuki. Podstawową zasadą jest świeża, nie blokowana niczym energia twórcza, wymiana myśli studentów różnych kierunków, wzajemna inspiracja, łączenie i mieszanie mediów, gatunków, poszerzanie granic sztuki.


Kolektyw MZS / Młodzi Zdolni Seksowni
MZS to nowa formuła kolektywu, gdzie wszystko jest płynne, otwarte, nie ma określonego składu, właściwie stan większego skupienia pojawia się podczas jakiejś wystawy czy akcji, ale np. teraz połowa składu jest zupełnie inna niż przy poprzedniej wystawie. Każdy z nas robi właściwie swoje, jesteśmy z zupełnie różnych kierunków na UAP-ie, cenimy sobie zupełną swobodę, indywidualność, niezależność, jak i autonomiczność, więc raczej każdy pokazuje coś odrębnego, swojego, ale razem się zbieramy w celach powiedzmy atrakcyjnego wspólnego spędzania czasu w oparach jednak sztuki. Może te nasze spotkania mają coś z dawnej bohemy, raczej z aktualnej, w naszym spontanicznym wykonaniu. Działamy własnym sumptem, na spontanie, mamy ambicję podbić świat sztuką, coś ważnego przekazać, ale też dobrze się przy tym bawić. Bo łączy nas na pewno pasja. A aby mieć pasję, to chyba trzeba się bawić obiektem tej pasji.
Brniemy do przodu w nieznane. Strasznie jesteśmy niepewni tej przyszłości, błądzimy po omacku, trudno o zdobycie jakiś konkretnych wskazówek od starszych, doświadczonych, jak to wszystko robić skutecznie, ale może na tym to polega, że każde pokolenie ma nowe reguły, metody, narzędzia, które samo musi odkrywać i z nich korzystać.
W nawiązaniu do tej niepewności, stawiamy przede wszystkim na aktualność, na łapanie tego co się trafia tu i teraz. Dlatego trafiła się okazja z galerią, którą nazwaliśmy Piec, bo jak w piecu wszystko tu ulega szybkiej przemianie i poddawane jest obróbce w gorącej temperaturze. Jest to galeria najmłodszego pokolenia artystów, lub osób które dopiero wkraczają na drogę sztuki, są wśród nas tylko studenci poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego, głównie pierwszego i drugiego roku, a nawet, dołączają do nas licealiści. Można powiedzieć że tworzymy jedyną galerię tego typu na pewno w Poznaniu, a może i w Polsce.




MZS – Young Talented Sexy (Młodzi Zdolni Seksowni)
„Dead Class”
26.05 – 24.06

This is the first exhibition of the new Polish students collective from the University of Art from Poznan. The title of the exhibition “Dead Class” refers to studying methods at the University and most professors approach supporting passive vegetative way of studies, criticizing all forms of over program activities. MZS calls it the Dead Class and as the form of their protest, they make the kind of their new class, organize the space for their own gallery called PIEC (STOVE) and make the exhibition. The title refers also to Polish cult artist Tadeusz Kantor and his most famous drama “Dead Class”.
MZS want to exceed the protocol of contemporary politically correct methods of functioning at the culture field, also at the academy, what reminds times just before the hippie revolution. Tadeusz Kantor’s drama concerned mainly some nostalgia about the past, times before the WWII. Here young students feel some longing rather for forgotten instinct for engagement, passion, rebellion, action, fun and risk.
All of them show the artworks that are results of their inner needs, paintings, installations, videos, prepare performances, arrange the space using its local context and artefacts. They are full of energy, beliefs about their future, although they are conscious the fate of artist is more than uncertain these days. One of the main installations at the exhibition is the bicycle wheel with Duchamp  spirit, changed to the wheel of fortune where one can try hic chance and check if it stops at the “Big Artist” or the “Looser”.


PL


Umarła Klasa jest pierwszą wystawą powstałego parę miesięcy temu kolektywu studenckiego Młodzi Zdolni Seksowni składającego się głównie ze studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Tytuł wystawy odnosi się przede wszystkim do chęci wyjścia poza granice kultury osadzonej coraz ciaśniej w obszarze poprawności politycznej, to swoistego rodzaju bunt przeciw sztuce wyrachowanej, zaplanowanej od A do Z, zaprojektowanej przez kuratorów w każdym szczególe, przekombinowanej i wpisującej się na siłę w modne trendy, zwłaszcza jeśli chodzi o tendencje polityczne, kulturowe. To bunt przeciw systemowi studiowania proponowanemu przez wielu profesorów na UAP-ie, gdzie w pracowniach ‘nic się nie dzieje’, kontakt z profesorem jest praktycznie zerowy, a studiowanie polega na biernym zaliczaniu kolejnych semestrów krok po kroku aż do uzyskania dyplomu i rzucenia na głęboką wodę bez jakichkolwiek praktycznych doświadczeń.
MZS odnoszą się do ‘Umarłej Klasy’ Tadeusza Kantora również poprzez nostalgię, sięgają wstecz, ale do okresu drugiej połowy XXw., gdzie w miejscu dzisiejszego wszechpanującego zblazowania unosił się duch zaangażowania, celu, zapału, chęci działania, buntu, akcji, zabawy, gdzie ryzyko nie było żadną istotną barierą. Chcą praktyki, chcą działania. Dlatego zebrali się i stworzyli ‘własną klasę’, zorganizowali własną galerię PIEC w centrum Poznania i otworzyli pierwszą wystawę.
MZS jest czymś na kształt laboratorium, choć to nie określenie które by im się spodobało. Są miejscem, przestrzenią złożoną z nich samych, żywą pracownią artystyczną.
Tworzą wyrażając siebie na bieżąco, nie rezygnując z założenia z niczego. Każde działanie, każda akcja czy pokaz są niespodzianką, nigdy nie wiadomo na ile poważną, na ile absurdalną, krytyczną czy ocierającą się o romantyczną baśniowość czy sentymentalizm. Jarającą się samym warsztatem lub odwrotnie, odrzucającą go na rzecz czystego konceptu.
Nie chcą być ograniczani jednym konceptem, jedną wizją. Jedyne co ich łączy to kontekst w którym wspólnie funkcjonują – ich wiek, miejsce zamieszkania, studiowanie na UAP-ie, osadzenie tu i teraz, a więc konkretny jednak filtr kulturowy dzięki któremu będzie można sprecyzować gdy ktoś się uprze, kim są, o co im chodzi, no i co ich sztuka oznacza.  
Na wystawie pokazują prace które są rezultatem ich wewnętrznych potrzeb, są to obrazy, grafiki, instalacje, video. Zaaranżowali przestrzeń i przygotowali performance korzystając z lokalnego kontekstu i artefaktów. Są pełni energii, zapału i wiary co do swojej przyszłości, chociaż świadomi również tego, że los artysty jest bardziej niż niepewny, również w dzisiejszych czasach. Dlatego główny punkt wystawy to instalacja z koła rowerowego w duchu Duchampa, które zostało zmienione w  ‘Koło fortuny Artysty’ , gdzie każdy może skorzystać ze swojej szansy i sprawdzić gdzie się zatrzyma – na  “Big Artist” czy  “Looser”.



Who w are:

Amadeusz Robaszkiewicz - Malarstwo UAP, Poznań

Anna Kossyk - Scenografia i Projektowanie Ubioru UAP, Poznań

Allen Mack - Malarstwo UAP, Poznań i ASP Warszawa

Lidia Fizek - Scenografia i Projektowanie Ubioru UAP, Poznań

Weronika Musiał – Scenografia i Projektowanie Ubioru UAP, Poznań

Magda Sokołowska - Multimedia Arts, Belas-Artes da Universidade de Lisboa

Mieszko Dobek - Intermedia UAP, Poznań





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

MOSTOWA CRIME | 21.11.2020

  Zapraszamy do obejrzenia wystawy w formie online już od 21 listopada! FB: MZS Młodzi Zdolni Seksowni IG: mlodzi_zdolni_sexowni email: gale...